XIV. setkání pěveckých sborů v Heřmanově Městci se blíží

V sobotu 25. května bude naše město žít sborovým zpěvem. Více jak 300 zpěváků, osm hostujících sborů, velký symfonický orchestr, na to vše se můžete těšit. Tradice setkání pěveckých sborů má svůj počátek v roce 1992. PS Vlastislav chtěl navázat na bohatou historii sborového zpěvu a rozhodl se pořádat pravidelná setkávání sborů. Původní myšlenkou také bylo připomenutí hudebního pedagoga a vědce, skladatele a sbormistra, heřmanoměsteckého rodáka prof. Josefa Plavce, který se celý život věnoval mimo jiné sborové tvorbě. V rámci setkání se u nás vystřídala řada orchestrů východních Čech (Ústí nad Orlicí, Chrudim, Nové Město nad Metují, Pardubice). Od roku 2005 se setkání rozšířilo o dva samostatné dopolední koncerty sborů v kostele sv. Bartoloměje a v Synagoze a odpolední přehlídková vystoupení se přesunula na nádvoří heřmanoměsteckého zámku. Zde byla uvedena i velká sborová díla jako např. Jarní romance Zdeňka Fibicha, operní sbory nebo před dvěma lety pozoruhodné dílo Ludwiga van Beethovena Chorální fantazie pro klavír, sbor a orchestr. Tato společná provedení v počtu několika set zpěváků a orchestru jsou vždy velkolepým zakončením celého setkání. Pouze jedenkrát v roce 2013 narušilo festival nevyzpytatelné počasí a odpolední program musel být přesunut do sokolovny. Věříme, že nám zůstane příznivě nakloněné i pro letošní XIV. ročník.

Čtrnáctý ročník bude zase trochu odlišný od těch předchozích. Přivítáme poprvé vůbec jeden z nejstarších sborů v Čechách (o dva roky starší než domácí PS Vlastislav) Zpěvácky spolek Hlahol z Prahy. Jsme rádi, že se nám také podařilo po letech navázat na spolupráci s Novoměstskou filharmonií, kterou vede heřmanoměstecký rodák, violoncellista a dirigent Jaroslav Rybáček. Vrací se na zámecké nádvoří přesně po deseti letech. A novinkou bude i „výlet“ do světa muzikálu, kdy součástí závěrečného společného vystoupení nebude jen zlaté smetanovské dědictví sborové tvorby, ale také světově proslulý Phantom opery Adrewa Webbera. Těší nás zájem sborů z celé České republiky. Letos z těch nových je to vedle již zmíněného Hlaholu i Lanškrounský smíšený sbor. Po deseti letech se k nám vrací také novoměstský Kácov. Kraj Vysočina budou reprezentovat sbory Záboj Pelhřimov a nám řadou společných projektů blízký Doubravan z Chotěboře. Pardubický kraj potom budou reprezentovat sbor Dalibor ze Svitav, Vlastimil z Litomyšle a k nám po letech se opět navrátivší sbor Žerotín z Brandýsa nad Labem.

Setkání také připomene jednu z nejvýznamnějších českých hudebních osobností Bedřicha Smetanu, který se narodil před 195 lety (2. 3. 1824) a zemřel právě před 135 lety (12. 5. 1884). Sbory na závěr společně uvedou nejen 4. větu jeho slavné kantáty Česká píseň, ale také sbor Proč bychom se netěšili z opery Prodaná nevěsta. Srdečně zveme jak na dopolední koncerty, které začínají v 10 hodin v synagoze a v kostele sv. Bartoloměje (vstupné je dobrovolné), tak na odpolední přehlídku na nádvoří zámku (předprodej vstupenek v TIC). Těšíme se oslavu nejen sborového zpěvu.