Heřmanův Městec bude hostit XV. setkání pěveckých sborů

V sobotu 28. května bude naše město žít sborovým zpěvem. Více jak 300 zpěváků, osm hostujících sborů, velký symfonický orchestr, na to vše se můžete těšit. Tradice setkání pěveckých sborů má svůj počátek v roce 1992. PS Vlastislav chtěl navázat na bohatou historii sborového zpěvu a rozhodl se pořádat pravidelná setkávání sborů. Od roku 2005 se setkání rozšířilo o dva samostatné dopolední koncerty sborů v kostele sv. Bartoloměje a v Synagoze a odpolední přehlídková vystoupení na nádvoří heřmanoměsteckého zámku. Tato společná provedení v počtu několika set zpěváků a orchestru jsou vždy velkolepým zakončením celého setkání. Setkání se mělo uskutečnit v loňském roce, kdy ho ale zhatil covid. Jsme rádi, že se letos po třech letech k tradici vracíme, a to jubilejním XV. ročníkem.

Ten bude zase trochu odlišný od těch předchozích. Pojali jsme ho jako oslavu 160. výročí založení našeho PS Vlastislav (*1862). A protože v tomto roce vznikla i řada dalších sborových těles, pokusili jsme se pozvat právě je a oslavit toto výročí společně. Z důvodů dozvuků pandemie se odpolední část setkání neuskuteční na zámeckém nádvoří, ale na nové zahradě za Multifunkčním centrem. Pokusíme se tak vyzkoušet nevšední oživení tohoto prostoru. Můžete se těšit nejen na sborovou tvorbu, ale i na výborná francouzská vína a příjemné sobotní odpoledne. A přitom v centru města!

Přivítáme poprvé vůbec jeden např. sbor Orlice z Kostelce nad Orlicí. Po několika letech k nám zavítají sbory z blízkého okolí jako Foerster Přelouč nebo Pernštýn – Ludmila – Suk z Pardubic. Kraj Vysočina budou reprezentovat sbory Záboj Pelhřimov, Čech a Lech Humpolec a nám řadou společných projektů blízký Doubravan z Chotěboře. Pardubický kraj potom budou reprezentovat sbor Slavoj Chrudim a Žerotín z Brandýsa nad Labem. Jsme rádi, že se nám také podařilo přizvat ke spolupráci opět po pěti letech Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice s dirigentem Tomášem Židkem. Součástí závěrečného společného vystoupení nebude jen zlaté smetanovské dědictví sborové tvorby v podobě kantáty Česká píseň, ale také proslulý sbor Květiny bíléopery Rusalka Antonína Dvořáka.

Srdečně zveme jak na dopolední koncerty, které začínají v 10 hodin v synagoze a v kostele sv. Bartoloměje (vstupné je dobrovolné), tak na odpolední přehlídku na zahradě MFC (vstupenky na místě). Těšíme se oslavu nejen sborového zpěvu.